Učení Východu v centru Prahy 

Vyberte si z našeho programu a navštivte nás.                                                Organizujeme kurzy, meditace, léčebné a pohybové aktivity, kulturní akce
a další události. 

Rozdělení aktivit

Kurzy Geshe Yeshiho Gawy

Geshe Yeshi Gawa je rezidentním lámou Tibet Open House od roku 2017. Můžete navštěvovat jeho kurzy a meditace, příležitostně přednáší o sekulární etice a dalších tématech.

Jeho kurzy v Tibet Open House jsou členěny do trimestrů a jsou buď otevřené nebo pravidelné. Na otevřené je možno přijít kdykoli, na pravidelné je doporučováno chodit pravidelně (po domluvě je možnost připojit se i v průběhu). Čtěte podrobnosti o kurzech níže. Registrovat se můžete zde.

Zimní trimestr pravidelných kurzů začne 13. ledna 2020 a poběží do 26. března 2020.

Příspěvek na kurzy je dobrovolný. Naším přáním je, aby výše příspěvku nebyla překážkou v účasti na kurzu, avšak velmi vítáme podporu při úhradě nákladů.

Doporučený minimální příspěvek je 108 Kč, což je posvátné číslo. Číslo 1 obvykle značí boha, 0 prázdnotu a 8 nekonečno a věčnost. Čtěte více zde.
Příspěvky můžete vkládat do kasičky veřejné sbírky v našem centru.


Otevřené kurzy 

Meditace Mindfulness

úterky 18:30-19:30

Kurz Meditace Mindfulness jako nástroje pro uvolnění a dosažení vnitřního klidu je oblíbeným otevřeným kurzem Tibet Open House.
Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé a probíhá v angličtině, postačí pasivní znalost.
Událost na Facebooku

Lamrim - Lam-dron

středy 17:00-18:00

Otevřené lekce pro buddhistické praktikující. Učení na základě knihy „Světlo na cestě k osvícení” od Atishy Dipamkary. Učení probíhá v angličtině.Událost na Facebooku

Osobní schůzka s Geshe Gawou

čtvrtky 16:15-17:15

Příležitost pro individuální konzultaci, duchovní rozmluvu na Vaše téma. 
Přijďte do příjemných prostor našeho centra na šálek čaje či kávy.
Můžete přijít bez ohlášení kterýkoli čtvrtek v čase 16.15–17.15. Konverzace probíhá v angličtině, postačí pasivní znalost.
Událost na Facebooku


Pravidelné kurzy

Registrujte se online zde nebo přímo v Tibet Open House na první hodině. První hodina bude ukázková a darem.


Tibetský jazyk 

začátečníci - čtvrtky 17:30-19:00
mírně pokročilí - středy 18:15-19:30
pokročilí - pondělky 17:30-19:00

Přinášíme Vám vzácnou příležitost učit se ohroženému, ale drahocennému jazyku, který je také klíčový pro studium buddhismu. Učení probíhá v angličtině, rodilým mluvčím z Tibetu. 

Událost na Facebooku pro kurz začátečníků je zde
Událost na Facebooku pro kurz mírně pokročilí je zde

Buddhistická filozofie a cvičení mysli

úterky 17:15-18:15

Výuka bude založena na knize “Letter to a friend” („Dopis příteli“) od Nágárdžuny. Text vede lidi žijící rodinným životem i vysvěcené na cestě vedoucí k osvobození a stavu štěstí. Pokyny jsou zvláště zajímavé pro ty, kteří si přejí praktikovat učení vnitřních hodnot a zároveň žít a pracovat ve společnosti. Učení probíhá v angličtině, postačí její pasivní znalost.

Událost na Facebooku

Dharma - buddhistické učení

Předávání dharmy je jednou z hlavních náplní Tibet Open House. Buddhistické učení předávají kromě našeho rezidentního lámy i naši hosté, většinou ze zahraničí.

Fotografie oltáře z Gönpy Tibet Open House, říjen 2019

Připravujeme

Společná recitace manter - neděle 9. 2. od 16:30

S učením Geshe Yeshiho Gawy a společnou recitací mantry za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlámy. Více informací již brzy zde a na webu Mantrajany.

Návštěva Chamtrul Rinpočheho - 4.-6. dubna 2020

S radostí oznamujeme, že již potřetí přivítáme v Tibet Open House v Praze tibetského učitele Chamtrula Rinpočheho v rámci jeho evropského turné.

Učení jsou otevřena všem, budou probíhat v angličtině, pokud potřebujete zajistit překlad do češtiny, ozvěte se nám prosím zprávou. Registrace není zapotřebí.
Příspěvek je dobrovolný - na podporu dharmy a bude předán učiteli, děkujeme za Vaši štědrost.

PROGRAM:

Sobota 4. 4. a neděle 5. 4. 10:00-12:00 a 14:00-16:00
Esence srdce: Rada ze srdce od Khenpo Jigme Phuntsok Rinpočheho

Chamtrul Rinpočhe během tohoto víkendu poskytne komentář a vysvětlení vzácného textu napsaného jedním z jeho hlavních učitelů a proslulým mistrem tradice velké dokonalosti, Khenpo Jigme Phuntsok Rinpočhem (1933-2004). Tento text je stručným poetickým popisem cesty dzogčenu.
Chamtrul Rinpočhe Lobsang Gyatso je rozpoznanou reinkarnací druhého Chamtrul Rinpočheho, Pemy Nangsel Dorjeeho, který byl jedním z hlav kláštera Mardo Tashi Choeling v Tibetu a svatou inkarnací Kathok Chamtrul Kunzig Dorjeho. Po mnohaletém studiu a nabytí obrovských znalostí sutry, tantry a dzogčenu mu byl udělen titul „Khenpo“, který je ekvivalentem titulu „Doktora buddhistické filosofie“. Uznávaný pro svou nesektářskou povahu, Chamtrul Rinpočhe obdržel všechny cykly učení, zplnomocnění a transmisí od více než pětadvaceti mistrů a učitelů ze všech čtyř hlavních tradic tibetského buddhismu. Pro celou biografii prosím navštivte http://chamtrul-rinpoche.com/index.php/biography.

Pondělí 6.4. 18:00-20:00 - Tonglen Meditace

Chamtrul Rinpočhe poskytne vysvětlení meditační praxe Tonglenu, která spočívá v “dávání” nebo “posílání” (tong) štěstí a pohody druhým a “přijímání” (len) jejich bolesti a utrpení. Tato efektivní léčivá praxe patří k instrukcím “tréninku mysli”, které byly Tibetu předány indickým mistrem Atišou.
Chamtrul Rinpočhe Lobsang Gyatso je rozpoznanou reinkarnací druhého Chamtrul Rinpočheho, Pemy Nangsel Dorjeeho, který byl jedním z hlav kláštera Mardo Tashi Choeling v Tibetu a inkarnací Kathok Chamtrul Kunzig Dorjeho. Po mnohaletém studiu a nabytí obrovských znalostí sutry, tantry a dzogčenu mu byl udělen titul „Khenpo“, který je ekvivalentem titulu „Doktora buddhistické filosofie“. Uznávaný pro svou nesektářskou povahu, Chamtrul Rinpočhe obdržel všechny cykly učení, zplnomocnění a transmisí od více než pětadvaceti mistrů a učitelů ze všech čtyř hlavních tradic tibetského buddhismu. Pro celou biografii prosím navštivte http://chamtrul-rinpoche.com/index.php/biography.

Více informací včetně Rinpočheho biografie naleznete na:
chamtrul-rinpoche.com
bodhicitta.org
Facebooková událost


Proběhlé akce

Společná recitace manter - pátek 10. 1. 2020
S učením Geshe Yeshiho Gawy a společnou recitací ušníšavidžajá mantry za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlámy a za Austrálii. Za účasti Dorji Gyeltshena z kláštera Chorten Nyingpo v Bhútánu. Fotografie jsou zde.

Dhammadipa - Jednota v souladu / Unity in Harmony - 10. 12. 2019
Bylo nám ctí umožnit přinést učení Dhammadipy, budhistického mnicha původem z Čech. Téma bude: Jednota v souladu - vzájemná harmonie mezi buddhistickými tradicemi.
Událost na Facebooku.

Čajový obřad s mnichem a oslava vydání knih Thich Nhat Hanha - 4. 12. 2019
Meditační čajový obřad s mnichem Tu Phuoc z kláštera Plum Village. Tradici Plum Village založil slavný zen buddhistický učitel Thich Nhat Hanh, propagátor "angažovaného buddhismu" a propojení spirituality a aktivismu. Představení třech knih, které letos vydalo nakladatelství Alferia.
Událost na Facebooku.

Recitace manter, obřad k Bílé Táře a tradiční tibetská čajová slavnost - 12. 11. 2019
S hostem z Tibetu, lámou Geše Gyaltsenem (72) z Dharamsaly, strýcem Geshe Yeshiho Gawy.
Událost na Facebooku - mantrování
Událost na Facebooku - tradiční tibetská čajová slavnost

Společná recitace manter XII. - projekt Milion manter pro Dalajlámu, organizuje Mantrajána - 13. 10. 2019
Událost na Facebooku

Učení Lopon Ogyan Tanzin Rinpočheho - 19.-23. 9. 2019
Událost na Facebooku

Radost ze života 1 - meditační workshop s Holgerem Yeshe - 28.-29. 9. 2019
Událost na Facebooku

Společná recitace manter XI. - projekt Milion manter pro Dalajlámu, organizuje Mantrajána - 13. 9. 2019
Událost na Facebooku

Tibet Open House Summer Weekend Retreat s Geshe Yeshi Gawou - 2.-4. 9. 2019, Gönpa Všenory
Událost na Facebooku

Vzdělávání

Tibetská medicína 

Tibetská medicína, neboli Sowa Rigpa, je cenným dědictvím Tibetu, které je prospěšné i pro naši evropskou společnost, snažíme se proto o její šíření v České republice. Jedná se o systém celostní léčby a prevence pro udržení rovnováhy těla, energie a mysli.

V minulosti jsme uspořádali již dva intenzivní cykly o tibetské medicíně,  které zahrnovaly páteční přednášku a víkendové učení.
Na oba cykly přijala naše pozvání zkušená tibetská lékařka MUDr. Darima Balzhinimaeva, která je žákyní věhlasného emči-lámy Dr. Dugarova z Burjatska. 

Své pravidelné programy má v Tibet Open House také MUDr. Anastazja Holečko, lékařka a lektorka tibetské medicíny a předsedkyně Akademie tradiční tibetské medicíny. 

Spolupracujeme také s Romanem Nenádlem z Norbu tibetská medicína, české společnosti, která se specializuje na produkty tibetské medicíny.

Od roku 2019 jsme u nás uspořádali již dva víkendové workshopy tibetské jógy Lu Jong s francouzskou učitelkou Julie Breukel Michel. Z těchto praktikujících se 6 rozhodlo pro téměř roční intenzivní výcvik Lu Jongu pro učitele a v listopadu 2019 proběhl první týden tohoto tréninku v našem retreatovém centru ve Všenorech.

Připravujeme

Celodenní ozdravná praxe Buddhy medicíny - sobota 28. 3. 2020, 11-17:00

Tradiční tibetská medicína (TTM) je celostní systém léčby a prevence, která pomáhá člověku udržet si rovnováhu mezi tělem, energiemi a myslí. K tomu vyvinula TTM cvičení těla, energie, a mysli. Na tomto našem setkání se tentokrát budeme věnovat vice mysli – meditovat na Buddhu medicíny, ale trochu si i zacvičime tibetskou jógu nedžang.

Meditaci Buddhy medicíny je možné využít na pomoc pro sebe, ale lze díky ní také pomoci svým blízkým. Přináší klid do mysli a pomáhá obnovit rovnováhu energií.
Dopřejte si chvile klidu a uvolnění před Vanoci!

Lektor: Anastazja Holečko, Akademie tradiční tibetské medicíny - http://attm.cz/akce/celodenni-ozdravna-praxe-buddhy-mediciny/

S sebou: pohodlné oblečení
Vstupné je dobrovolné.

Proběhlé akce

Celodenní ozdravná praxe Buddhy medicíny - 14. 12. 2019, 11-17:00
S Anastazjou Holečko - meditace na Buddhu medicíny, recitace Jeho mantry, tibetská jóga
Událost na Facebooku

Učitelský trénink Lu Jongu, I. část s Julie Breukel Michel, Gönpa Všenory - 21.-27. 11. 2019 - pouze pro absolventy kurzu Lu Jongu

Lu Jong - léčivá jóga starodávného Tibetu - seminář a léčivé terapie s Julie Breukel Michel z Francie - 19.-21. 10. 2019
Událost na Facebooku

Tibetské omlazovací metody s Anastazjou Holečko z Akademie tradiční tibetské medicíny - 10. 10. 2019
Událost na Facebooku

Tibetská medicína na podzim prakticky - 3. 10. 2019
Událost na Facebooku

Sowa Rigpa II. - Diagnostika v tradiční tibetské medicíně - s MUDr. Darimou Balzhinimaevou z republiky Burjatsko - 10.-11. 5. 2019 
Událost na Facebooku

Karmamudra – tibetské umění milovat - 9. 11. 2018. Organizuje Akademie tradiční Tibetské medicíny. Doktor Nida Chenagtsang.
Událost na Facebooku

Alain Beauregard /CAN/ – Duchovní a emocionální aspekty léčby z buddhistického pohledu – 3.-4. listopadu 2018
Událost na Facebooku

SOWA RIGPA I. - "Umění zdravého života podle Tibetské medicíny" - s MUDr. Darimou Balzhinimaevou z republiky Burjatsko - 27.-28. 10. 2018
Událost na Facebooku

Mimořádná přednáška Dr. Arbuzova: Zdraví na podzim dle TTM - 9. 10. 2018
Událost na Facebooku

Léčivé byliny oblasti Himálaje - 2. 5. 2018. Přednáška Erica Rosenbushe a Prashantiho Yagera.
Událost na Facebooku

Festival tradiční tibetské medicíny - 10.-12. 11. 2017. Organizovaný Norbu tibetská medicína a Akademie tradiční tibetské medicíny.
Událost na Facebooku

Ekologie 

Téma ekologie a ochrany životního prostředí se nás velmi dotýká. Připravujeme program o ekologii během roku 2020 - sledujte nás.

Jeho Svatost Dalajláma řekl:
„Přírodní svět je naším domovem. Není nutně posvátný nebo svatý. Je to prostě místo, kde žijeme. Je proto v našem zájmu se
o něj starat. To je zdravý rozum.“
(Výňatek z knihy Starodávná moudrost, moderní svět: Etika pro nové tisíciletí od Tenzina Gyatso, čtrnáctého Dalajlámy)

“The natural world is our home. It is not necessarily sacred or holy. It is simply where we live. It is therefore in our interest to look after it. This is common sense.” - His Holiness Dalai Lama
(Excerpt from Ancient Wisdom, Modern World: Ethics for the New Millennium by Tenzin Gyatso, the Fourteenth Dalai Lama)

Vice na https://www.dalailama.com/messages/environment

Jeho Svatost Dalajláma, údolí Leh u kláštera Zangdok Palri v Ladaku, J&K, Indie dne 7. srpna 2016. (Foto: Tenzin Choejor/OHHD)

Proběhlé akce

Klimatické nerovnosti: humanitární pomoc v čase klimatické krize - přednáška CARE Česká republika a ADRA CZ - 26. 9. 2019
Událost na Facebooku

Kultura

Prostory Tibet Open House se skládají jednak z galerie, což je příjemný, prosvětlený prostor o velikosti 110 m2. Dále pak se v druhém objektu na stejném dvorku nachází meditační místnost o rozloze 35 m2 a učebna. 
V oblasti kultury se zabýváme pořádáním promítání filmů, besed, autorských čtení, výstav, koncertů, čajových obřadů a dalších kulturních akcí, tématicky laděných s Tibetem, Východem a buddhismem. Pokud máte námět na akci podobného typu, můžete nás kontaktovat.

Připravujeme

13. 2. 2020, 18:00 - Promítání filmu Heal (léčení) a muzikoterapie

Připravili jsme pro vás prožitkový večer o léčení.
Na programu bude promítání filmu HEAL (Léčení) v původním anglickém znění se slovenskými titulky.
Následovat bude muzikoterapie (léčení zvukem) s Veronika Boulterova.

PROGRAM:
Promítání filmu 18-19.50 (106 minut)
Muzikoterapie 20.10-21.40
Lze také přijít jen na film nebo na muzikoterapii.
Přestávka 20 minut bude na odchod, pokud přijdete jen na film, nebo na občerstvení, pokud jste přišli i na muzikoterapii.

CENA:
Film 150 Kč
Muzikoterapie 350 Kč
Balíček film i muzikoterapie 450 Kč - vstupenky přes Goout JIŽ BRZY

O FILMU HEAL
Dokument režisérky Kelly Noonanové nás zavede na vědeckou a duchovní cestu, kde zjistíme, že naše myšlenky, přesvědčení a emoce mají obrovský dopad na naše zdraví a schopnost uzdravit se. Nejnovější věda odhaluje, že nejsme oběťmi neměnných genů, ani že bychom se měli oddávat strašidelné prognóze. Skutečností je, že máme větší kontrolu nad svým zdravím a životem, než jsme se naučili věřit.

Film sleduje cestu tří lidí na cestě k vyléčení. Ve filmu vystupují přední vědci a duchovní učitelé jako třeba Dr. Deepak Chopra, Anita Moorjani, Dr. Bruce Lipton a další.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=s5Hpm-6Inxc
Zdroj: https://www.healdocumentary.com/about.html

O MUZIKOTERAPII
Ležíte na podložkách v příjemné poloze a působí na vás zvuky nástrojů v přirozeném ladění, které s námi souzní a dokáží nám navodit stav hluboké relaxace v hladině alfa, harmonizovat a léčit celý organismus. Dochází k celkovému uvolnění, zklidnění i k odbourání stresu. Používám buben djembe, šamanský buben, didgeridoo, ústní harfu, brumli, tibetské mísy, kartálky, koncovku, různé perkuse a improvizovaně zpívám.

Veronika vystudovala Celostní muzikoterapii na filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, metodu PaedDr. Lubomíra Holzera a dále ve studiu pokračuje. Můžete se dále těšit na další večery v Tibet Open House. Více informací: http://veronikaboulterova.cz/muzikoterapie/
Událost na Facebooku

Oslava Losaru - Tibetského nového roku

Tibet Open House Vás po roce opět zve na oslavu Losaru (tibetského nového roku), která se uskuteční v první den Losaru, v pondělí 24. 2. 2020.

Rok 2020 (2147 podle tibetského kalendáře) bude rokem kovové myši, pojďme jej společně oslavit v tradičním tibetském stylu pod vedením Geshe Yeshiho Gawy, rezidentního lámy Tibet Open House, učence z Tibetu.
TLUMOČENÍ DO ČEŠTINY bude zajištěno.

Od 17 hodin se k nám můžete přidat k výměně modlitebních vlaječek - lunght - na našem dvorku.
Od 19 hodin pak bude večerní část oslavy.

Program od 19 hodin:
• Přivítání portrétu J.S. dalajlámy z naší gönpy (modlitebny) za doprovodu tradiční uvítací hudby
• Zapálení lampy na oslavu svátku Losar
• Obřad obdarování tradičním tibetským čajem a rýží
• Recitování modlitby Losaru za světový mír a odstranění překážek
• Krátký Losarový rituál Sansol - obětování vonných tyčinek - vedený Geshe Yeshi Gawou
• Promítání akutálního pozdravu J. S. dalajlámy k Losaru
• Vyvěšení modlitební vlajky Losaru (lungty) a praxe Lha Gyal Lo
• Několik písní kytaristy a zpěváka Petra Hromka s autorskými texty
• Tradiční tibetské lidové tance skupiny Khaita Dance
• Zakončení společným tancem tibetských kruhových tanců (Gorshy)

Těšíme se na Vás.
Vstupné je dobrovolné, doporučené je 108 Kč - pro pokrytí nákladů na obřady a chod centra.

Facebook event

Proběhlé akce

Promítání filmu a beseda s Viliamem Poltikovičem - 28. 1. 2020
Film „Dotek z druhého břehu“ pojednávající o smrti. Událost na Facebooku

Jayamantra – koncert manter – 23. 1. 2020
Marie Lenka Novotná - zpěv, harmonium, manjira, perkuse, Robert Sarhar - zpěv, kytara, harmonika, Jerzy Podulka - kytara, Stoka Krsna - mridanga, zpěv

Pověsti z Božího lesa  - 17. 1. 2020
Autorské čtení Oldřicha Janoty z jeho nové knihy „Pověsti z Božího lesa“. V průběhu večera zahráli a zazpívali: Míra Černý, multiinstrumentalista, výtvarník a archeolog / Jan Slovák, linorytec a autor kultovní knihy Stará svěcení / Zdeněk „Hmyz“ Novák, legenda českého punkového chansonu / Petr Linhart, básník a kytarista z časů, kdy dějiny psali bájní pěvci / Martin Hůla, grafický a hudební demiurg
Událost na Facebooku

Čajový obřad s mnichem a oslava vydání knih Thich Nhat Hanha - 4. 12. 2019
Meditační čajový obřad s mnichem Tu Phuoc z kláštera Plum Village. Tradici Plum Village založil slavný zen buddhistický učitel Thich Nhat Hanh, propagátor "angažovaného buddhismu" a propojení spirituality a aktivismu. Představení třech knih, které letos vydalo nakladatelství Alferia.
Událost na Facebooku.

Autorské čtení Himálaj učitelka života Tereza Namituche - 21. 11. 2019
Událost na Facebooku

Tradiční tibetská čajová slavnost, recitace manter a obřad k Bílé Táře - 12. 11. 2019
S hostem z Tibetu, lámou Geše Gyaltsenem (72) z Dharamsaly, strýcem Geshe Yeshiho Gawy.
Událost na Facebooku

Promítání filmu a beseda s Viliamem Poltikovičem - film Fatum - 1. 11. 2019
Událost na Facebooku

Promítání filmu a beseda s Viliamem Poltikovičem - film V kruhu znovuzrození - 8. 10. 2019
Událost na Facebooku

Radostná moudrost - křest knihy nakladatelství Dharmagaia a přednáška Holgera Yeshe - 27. 9. 2019
Událost na Facebooku

Promítání filmu a beseda s Viliamem Poltikovičem - film Karmapa - dvě cesty Božství - 13. 8. 2019
Událost na Facebooku

Promítání filmu a beseda s Viliamem Poltikovičem - filmy o Františku Drtikolovi - 18. 7. 2019
Událost na Facebooku 

Oslava narozenin J.S. dalajlámy - tradiční obřady vedené Geshe Yeshi Gawou, recitace manter za Jeho dlouhý život - 6. 7. 2019
Událost na Facebooku

František Drtikol - Vše z nitra / grafická tvorba - 24. května - 17. srpna 2019
Událost na Facebooku

Komunita

Vánoční setkání komunity a přátel Tibet Open House

Srdečně Vás zveme ve čtvrtek 19. prosince od 18 hodin.
Program: tance khaita a DJ Jirga. Uvítáme pochutiny na společný stůl. 
Těšíme se na vás.


Napište nám

Rádi se seznámíme s vašimi nápady a podněty.